Gréckokatolícky kňazský seminár

blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove

Obliečka druhákov

V stredu 10.11.2021 sa v našom seminári uskutočnila milá slávnosť. Bratia druháci – Martin Onisik, František Onderko, Dávid Vaľko, Adrián Čurpakovič, Róbert Pajunk, Kristián Smetanka, Samuel Dávid Bombár, František Barkóci a Marcel Mišurec prijali posvätené podriasniky z rúk prešovského arcibiskupa metropolitu Jána Babjaka SJ a arcibiskupa – košického eparchiálneho biskupa Cyrila Vasiľa SJ. Táto obliečka sa uskutočnila pred slávením slávnostnej archijerejskej svätej liturgie za účasti predstavených kňazského seminára a seminaristov. Slávnosť bola vysielaná v priamom prenose do TV Logos a TV Zemplín.

Podriasnik je čierny vrchný mimoliturgický odev, ktorý sa stáva zjavným vonkajším znakom a neoddeliteľnou súčasťou každodenného života bohoslovca.

Vladyka Ján vo svojej homílii povzbudzoval seminaristov k horlivosti v každodennom živote, modlitbe i prežívaniu Krista prítomného v Eucharistii. Spomenul tiež i rozlúčkový príhovor nuncia Giacoma Guida Ottonellu,  ktorý bol milo prekvapený, že na Slovensku sa kňazi nehanbia nosiť kňazský civil alebo podriasnik, pretože na Západe to už nie je samozrejmosť. Tam sa chcú kňazi úplne pripodobniť ľuďom a svetu. Avšak nuncius bol povzbudený Slovenskom, kde kňazi nosia kňazský civil a zároveň trávia čas pred Eucharistiou a návštevami pútnických miest spoločne s  laikmi.

Na záver sa za seminaristov  poďakoval František Barkóci, vysloviac vladykom a otcom predstaveným vďačnosť za duchovné vedenie. Všetkých poprosili, aby ich naďalej sprevádzali formáciou v modlitbách.

Prajeme bratom druhákom veľa Božích milosti a horlivosti v službe Cirkvi.

Záznam môžte pozrieť celý na YouTube TV LOGOS TU

 

Gréckokatolícky kňazský seminár blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove 2022

       Podporte násGréckokatolícky kňazský seminár v Prešove