Gréckokatolícky kňazský seminár

blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove

Obliečka bratov druhákov

Utorok, 15. novembra, sa stal malým míľnikom pre dvoch seminaristov druhého ročníka, Tobiáša Maňka i Pavla Obraza, a jedného seminaristu pastoračného ročníka, Benjamína Ančočíka. Pred večernou svätou liturgiou im otec biskup Peter Rusnák a otec arcibiskup Cyril Vasiľ SJ odovzdali podriasnik. Tento mimoliturgický vrchný odev čiernej farby sa stáva zjavným vonkajším znakom a neoddeliteľnou súčasťou každodenného života bohoslovca.

Vladyka Peter svoju homíliu začal s otázkou: „s akým plánom ideme do kňazstva, resp. do svojho manželstva.“ Postupne vysvetlil, že náš jediný plán je kráčať s Ježišom Kristom. Ak sa budeme držať svojich predstáv a nebudeme ochotní od nich upustiť, budeme trpieť, a tým pádom budeme svojimi vlastnými učeníkmi a nie Jeho učeníkmi. Citoval sv. Pavla, aby sme odložili všetku lož, a aby sme prosili Pána, aby nás viedol k slobode, lebo na tom svätí budovali.

Záverom nám všetkým pripomenul, že podriasnik je uniforma, cez ktorú ukazujeme svetu aké máme poslanie. Podriasnik od nás berie anonymitu, lebo sme všetkým na očiach. Má byť pripomienkou, že máme budovať vzťah s Ježišom Kristom, lebo on opraví naše vzťahy a vďaka nemu budeme šťastní vo svojom kňazstve a manželstve.

Sme vďační Bohu za to, že sme túto obliečku bratov druhákov mohli spoločne prežiť s hierarchiou Cirkvi, vladykmi Petrom a Cyrilom, s otcami predstavenými a spoločenstvom bratov.

Pripravil Maroš Tažik

Foto Timotej Paločko

FOTO

Gréckokatolícky kňazský seminár blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove 2023

       Podporte násGréckokatolícky kňazský seminár v Prešove